PARKIETY SCHODY
Piotr Pryczynicz

Adres:
ul. Sosnowa 37
17-200 Hajnówka
Tel:
85 683 41 35
508 309 516, 511 300 811
E-mail:
producentparkietu@gmail.com

Porady

Dlaczego lepiej wybrać parkiet?

Na rynku pojawia się coraz więcej nowości, a to płytki ceramiczne z deseniem drewna, a to panele laminowane. Wszystkie te produkty mają jedną wspólną cechę – mają imitować prawdziwe drewno. Ich zaletą jest łatwość układania i możliwość korzystania z wykańczanych pomieszczeń bezpośredio po montażu. Po co jednak zgadzać się na falsyfikat? Często za podobną cenę można mieć oryginał. Drewno ponadto daje możliwość tworzenia wzorów, które są niemożliwe do uzyskania przy wykorzystaniu jednostajnych i monotonnych laminatow. Oczywiście dużo zależy od jakości i grubości materiału a także od materiałów pomocniczych wykorzystywanych przy montażu i konserwacji. Podłoga drewniana cechuje się dominującą przewagą zalet nad wadami.

Walory podłogi drewnianej:

– podłoga całkowicie naturalna, z bardzo wysokim komfortem jej użytkowania,
– znakomicie pochłania dżwięki, nadając tym samym lepsze efekty akustyczne pomieszczeniu w którym została ułożona,
– jonizuje powietrze, nie elektryzuje się a ponadto nie przyciąga kurzu,
– trwałe rozwiązanie na kilkadziesiąt lat (podłogę drewnianą można w miarę prosty sposób naprawić po kilku/kilkunastu latach użytkowania dzięki procesowi cyklinowania, który wbrew powszechnemu stereotypowi jest przeprowadzany w systemie bezpyłowym, co sprawia iż generalne porządki nie będą konieczne po zakończeniu prac),
– piękny efekt wizualny
 

Podłoga dwuwarstwowa – naturalnie i funkcjonalnie
 
Podłogi drewniane to nie tylko drewno lite, ale również parkiet i deski dwuwarstwowe.
Cały sukces podłóg dwuwarstwowych tkwi w ich budowie. Wierzchnia warstwa, zwana także szlachetną,
o grubości 4 mm lub 6 mm, wykonana jest z drewna dębu lub jesionu. W odróżnieniu od popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych, warstwa spodnia wykonana jest również z drewna liściastego. Warstwy te ułożone są względem siebie prostopadle a drewno liściaste jest znacznie twardsze niż iglaste (deski trójwarstwowe). Pozwala to ograniczyć do minimum pracę drewna i uczynić podłogę w znacznym stopniu odporną na skurcze i rozkurcze zachodzące np. pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia.

Właśnie za sprawą takiej warstwowej konstrukcji podłogi te są rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Dwuwarstwowa technologia ułatwia cyrkulację powietrza. Pozwala także na zmniejszenie całkowitej grubości do 12 lub 14 mm, czyli o kilka mm w stosunku do posadzek litych.
 
Ponadto podłoga z tego rodzaju drewna sprawia, że prace możemy wykonać w zaledwie kilka dni, a nawet przeprowadzić je samodzielnie. W przypadku litego drewna układanie podłogi trwa kilka tygodni, a prace powinni wykonywać profesjonaliści.
 
Dostępne na rynku gotowe podłogi dwuwarstwowe spełnią wymagania nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Są łatwe w montażu, niekłopotliwe w codziennej pielęgnacji i wytrzymałe. A gdy po latach ich powierzchnia będzie wymagała odświeżenia, można poddać je procesowi szlifowania.
 
Deski dwuwarstwowe – najważniejsze zalety :
+ nieporównywalna stabilność w porównaniu z deską litą
+ nie skrzypią (w przeciwieństwie do desek litych, drewno w nich nie kurczy się i nie rozszerza);
+ łatwy i szybki montaż;
+ użytkowanie możliwe jest zaraz po ułożeniu;
+ nie wymagają cyklinowania, bo wykończone są fabrycznie;
+ możliwe jest kilkukrotne odnawianie;
+ nadają się na ogrzewanie podłogowe;

Jak dobrać klej do parkietu i deski ?

Podstawowe zasady doboru chemii potrzebnej do wykonania parkietu i deski. Zaleca się, by każda powierzchnia przed układaniem była dokładnie oczyszczona z zabrudzeń typu gips, farba, a także zagruntowana preparatem, który będzie odpowiedni do kleju który zastosujemy. W przypadku, gdy mamy podłogę z mozaiki grubości 8-10 mm lub parkiet do 40 cm możemy zastosować kleje dyspersyjne lub rozpuszczalnikowe. W przypadku, gdy będziemy kleić podłogę o większych wymiarach (powyżej 40 cm) powinno się zastosować kleje poliuretanowe 1- lub 2-składnikowe lub epoksydowo-poliuretanowe 2-składnikowe. Trzeba pamiętać, że dobór kleju jest o tyle ważny, iż musi wystarczyć na cały okres użytkowania podłogi.

Gdy zastosujemy zbyt słaby klej, powstałe wtedy naprężenia mogą powodować odrywanie się parkietu lub deski. 

Podłoga olejowana czy lakierowana ?

Po podjęciu decyzji o położeniu podłogi drewnianej nasuwa się pytanie o metodę jej wykończenia. Mamy wybór pomiędzy lakierowaniem lub olejowaniem powierzchni drewna.
 
Podłoga olejowana jest często stosowana w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Powierzchnia olejowana jest matowa. W przypadku miejscowego uszkodzenia lub zabrudzenia parkietu zaolejowanego możliwe jest jego lokalne naprawienie. Natomiast w podobnym przypadku przy podłodze lakierowanej niezbędne jest zeszlifowanie i ponowne polakierowanie całej powierzchni posadzki.
 
Drewno po polakierowaniu uzyskuje swą naturalną barwę i uwidacznia się każdy szczegół. Lakier nadaje podłodze wykończenie o wysokim połysku, ale można także wybrać wersję matową lub satynową. Żadna z powłok lakierniczych nie pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem, co jest istotne dla osób lubiących bardzo naturalne wnętrza. Stosując olej zachowujemy naturalną strukturę drewna, wyczuwalne również w dotyku. Olej pięknie wydobywa także usłojenie drewna, a dzięki swoim własnościom nie gromadzi ładunków elektrycznych tak jak lakier, co sprawia że podłoga się nie elektryzuje. Jest więc właściwym wyborem dla alergików i astmatyków.
 
Na rynku dostępne są lakiery o różnej wytrzymałości na ścieranie – przez co można dostosować odpowiedni lakier do pomieszczenia. Zastosowanie lakieru o wysokiej wytrzymałości na ścieranie zapobiegnie niszczeniu podłogi. W przypadku stosowania olejów rysy są mniej widoczne.
 
Do wykończenia podłogi drewnianej w łazience lepiej sprawdza się olej, który dzięki swoim właściwościom sprawia że olejowane drewno normalnie „oddycha”, naturalnie wchłania i oddaje wilgoć.
 
Klientom niezdecydowanym na jedno, konkretne rozwiązanie, albo potrzebującym  trwałości lakieru i subtelności wosku często polecamy twardy wosk olejny. To najlepsze rozwiązanie do miejsc mocno obciążonych, w których drewno narażone jest na szereg różnych uszkodzeń.
 
Twarde woski olejne pozwalają podłodze oddychać i regulują wilgoć podobnie jak oleje. Wyjątkowo głęboko wnikają w pory drewna i są szczególnie odporne na rozlane płyny – kawę, wino i soki owocowe. 
 
Czyszczenie i konserwacja są proste. Naturalna kombinacja oleju i wosku nie zamyka mikroporów, co pozwala drewnu oddychać. Renowacja, nawet częściowa, jest łatwa i szybka do wykonania, bez konieczności przygotowania i nie pozostawia śladów naprawy.
 
Drewno – bez względu na to, czy olejowane, lakierowane czy wykończone  twardym  woskiem olejnym, będzie wyglądało pieknie przez wiele, wiele lat.

KONTAKT

Telefon kontaktowy:
(85) 683 41 35
E-mail:
producentparkietu@gmail.com
ul. Sosnowa 37,
17-200 Hajnówka