podłoga i panele drewniane

Podłoga warstwowa czy panele laminowane – co wybrać?

Jednym z najważniejszych wyborów podczas wykańczania wnętrz jest ten dotyczący posadzki. Podłoga w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym powinna być nie tylko trwała, ale też estetyczna i przyjemna oraz ciepła w dotyku. Warunki te spełniają wykończenia drewniane, takie jak podłoga warstwowa czy panele laminowane. Które z nich wybrać? Sprawdź, jakie zalety ma każde z tych rozwiązań.

Naturalne drewno na podłodze nie tylko sprawia, że wnętrza są bardziej przytulne i eleganckie. Jest ono także łatwe w pielęgnacji, przyjemne w dotyku podczas chodzenia boso i trwałe. Na rynku dostępne są różne typy posadzek z drewna naturalnego, na przykład deski czy panele warstwowe nazywane czasami deskami parkietowymi. Co na podłogę do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego? Podpowiadamy!

Podłoga drewniana – co to jest?

Nasza oferta przedstawia się na przykład w postaci wysokiej jakości podłogach dębowych. Montuje się je systemem tzw. na pióro i wpust, następnie zaś przykleja specjalnym klejem. Elementy te występują najczęściej w kształcie prostokąta i mają różnorodne rozmiary. Przeważnie wynoszą one 145 mm szerokości, ok. 14 mm grubości i od 1020 do 1200 mm długości. Poszczególne części podłogi układa się zgodnie ze sztuką we wzory np. jodełki klasycznej, szachownicy, cegiełki.

Najważniejsze zalety parkietu drewnianego

Taka posadzka sprawia, że wnętrze nabiera eleganckiego i luksusowego charakteru. Plusem wyboru podłogi drewnianej jest także łatwość pielęgnacji i konserwacji, jak również możliwość odświeżenia poprzez cyklinowanie. Warstwa drewna jest bardzo gruba, więc nawet wielokrotne zdzieranie wierzchniej jej powierzchni nie wpłynie negatywnie na wygląd i właściwości drewna. Parkiet stanowi też dobrą izolację podłogi – zarówno akustyczną, jak i termiczną.

Drewniana podłoga – czy ma minusy?

Czy drewniana podłoga ma wady? Minusem dla części inwestorów może być koszt, jaki ponieść trzeba, decydując się na takową. Cena takiego rozwiązania, ze względu na wykorzystanie elementów z drewna wysokiej jakości, będzie wyższa niż w przypadku desek warstwowych (patrz niżej). Do układania podłogi dębowej trzeba zatrudnić też specjalistę, który nie tylko solidnie i estetycznie ułoży posadzkę, ale też wykończy ją odpowiednimi preparatami.

Co to są panele drewniane warstwowe?

Deski podłogowe warstwowe, nazywane też drewnianymi panelami warstwowymi czy panelami parkietowymi, to elementy o dwóch lub trzech warstwach drewna. Wierzchnia o grubości ok. 4-6 mm wytwarzana jest ze szlachetnych gatunków drewna, np. jesionu czy dębu. Wykańczana jest na różne sposoby, np. lakierem do drewna lub olejem do drewna. Pod nią umieszczona jest zdecydowanie grubsza warstwa ze sklejki brązowej, która zapewnia stabilność deski i tym samym nadaje się na ogrzewania podłogowe.. W deskach trzywarstwowych stosuje się dwie warstwy drewna gorszej jakości.

Plusy drewnianych paneli warstwowych

Zastanawiasz się, co będzie lepsze – podłoga warstwowa czy panele laminowane? Panele warstwowe to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz posadzek z drewna naturalnego, ale jednocześnie chcesz ograniczyć budżet remontowy. Ich zaletą jest też to, że można je układać w nietuzinkowe wzory. Plusem drewnianych paneli warstwowych jest też fakt, że ich warstwa wierzchnia jest już wykończona, a także, że są łatwe w montażu. Jeśli masz zdolności manualne i odpowiednie narzędzia, możesz położyć taką posadzkę samodzielnie.

Nie wiesz, co wybrać – panele laminowane czy podłogę warstwową? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści doradzą Ci, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *